خلاصه ای ازمدارج علمی – اجرایی و کارهای انجام شده توسط مهندس ولی ملکی
ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٢   کلمات کلیدی:

خلاصه ای ازمدارج علمی – اجرایی و کارهای انجام شده توسط مهندس ولی ملکی
الف : مدارج علمی :
۱- دارای مدرک کارشناسی مهندسی صنایع غذایی ، کارشناسی ارشد صنایع و دانشجوی دکترای اقتصاد .
۲- دارای مدرک طراحی و ارزیابی طرحهای صنعتی از سازمان مدیریت صنعتی ایران .
۳- گذراندن دوره مدیریت به مدت ۲ سال در سازمان مدیریت صنعتی ایران .
۴- گذراندن دوره عالی مکالمه زبان انگلیسی به مدت دو سال .
ب : مسئولیتهای اجرایی :
۱- عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز و محرومیت از تحصیل به مدت یک ترم قبل از انقلاب .
۲- موسس و عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی مشکین شهر به مدت ۲ سال از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۰ .
۳- مسئول واحد صنایع غذایی جهاد استان تهران به مدت یک سال .
۴- مدیرعامل شرکت زمزم تهران از سال ۱۳۶۴ تا۱۳۷۱ این شرکت را از زیان دهی به سود دهی رسانده وارد بورس کردیم .
۵- مدیر عامل شرکت بهنوش ایران (اسکول سابق ) به مدت ۷ سال از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۸ ( این شرکت ور شکسته بود با طراحی بیش از ۵۰ نوع محصول و ایجاد بازار ، شرکت وارد بورس گردید و در ضمن بهنوش شماره ۲ در تهران و شماره ۳ درکچساران به مجموعه بهنوش ایران اضافه شد.)
۶- سرپرست و رئیس هیئت مدیره شرکت بیلاسو ( استار سابق ) همزمان با مدیریت شرکت بهنوش به مدت ۳ سال .
۷- مدیر پروژه کارخانه تولید نوشابه و ماء الشعیر در گچساران .
۸- مدیر عامل شرکت شیشه و گاز به مدت ۵ سال از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۳ ( این شرکت از شرکتهای مسئله دار بویژه از نظر ساختار ملی و نیروی انسانی بود که با تدابیر لازم مشکلات فوق بر طرف شد و ارزش هر سهم از ۲۵۰ تومان به ۱۲۵۰ تومان رسید ) بطوریکه در سال ۱۳۷۹ به عنوان مدیر نمونه از استان تهران انتخاب شدم .
۹- رئیس هیئت مدیره شرکت گوشتیران . نایب رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی سامیک
۱۰- طراحی، تهیه و ارزیابی بیش از ۵۰۰ طرح از نظر فنی ، اقتصادی و مالی در زمینه های مختلف صنعتی و ارائه مشاوره به صدها طرح درزمینه های مختلف
۱۱- دبیر ستاد هماهنگی انجمن اسلامی کارخانجات غرب تهران و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی استان تهران به مدت ۱۲ سال از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۳
۱۲- نماینده شهرستان مشکین شهر و عضو هیئت رئیسه کمسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۷ در دوره هفتم .
۱۳- قائم مقام و عضوهیئت مدیره شرکت ایران خودرو دیزل از سال۱۳۸۷ و همچنان ادامه دارد .
۱۴- رئیس هیئت مدیره شرکت چرخشگر، اینک ادامه دارد .
۱۵- عضو هیئت مدیره شرکت دخانیات ایران با حکم وزیر صنایع و معادن و مشاورصنعتی رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران .
۱۶- در طول دوران مسئولیت به اکثر کشور های اروپایی – آسیایی، آسیای میانه و خلیج فارس به طور مکرر مسافرت نموده و تجارب با ارزشی اندوخته اند .
۱۷- بیش از ۲۰۰۰ نفر تاکنون توسط ایشان در شرکتها و سازمانها و واحدهای اقتصادی صنعتی مشغول به کار شده اند .

ج : خلاصه ای از عملکرد در دوره هفتم :
الف )تامین آب کشاورزی : ۱- سد سبلان در شروع دوره نمایندگی اینجانب %۱۵ پیشرفت فیزیکی داشت با تلاش زیاد و ایجاد ارتباط با وزارت نیرو و تخصیص بودجه کلان در سال ۸۶ افتتاح و پایاب آن شروع گردید .۲- سد احمد بیگلو با پایان یافتن فازهای مطالعاتی ، در سفر دولت ، ایجاد ردیف ملی آن به تصویب رسید .۳- سد بیگ باغلو که قبلاً اجرا شده و بعلت بدهی بلا تکلیف مانده بود با تامین بودجه نهایی شد و عملیات اجرای سد دره بیگلو آغاز شد .۴- برای دهها مورد از آب بندها و حفره چاه روستاها اقدامات اساسی انجام شد و به مرحله عقد قرار داد رسید که در کتاب خدمت بی منت تشریح شده است .
سدهای زود بازده : از قبیل خورشید آباد ، خاراوان ، خلیفه لو ، قره گل ، دیزمان دره سی لاهرود ، پریخان ، اهل ایمان ، قره باغلار ، سامانلو ، انار و طاووس گلی مورد مطالعه قرار گرفت در بین آنها سد خورشید آباد وخاراوان اجرایی شد..
در دوره نمایندگی بیش از ۱۶ طرح صنعتی و گردشگری در شهرستان مشکین شهر با سرمایه ۷۰۰ میلیارد تومان پایه گذاری شد که به علت عدم توفیق حضور در مجلس هشتم و بی تفاوتی مسئولان غالباً بلاتکلیف مانده که ذیلاً به آنها اشاره می شود :
ب)صنعت : ۱- احداث و بارگیری ۵ واحد سردخانه که قادر است ۴۰ هزار تن میوه جات را در خود جای دهد . که نقش آنها سبب ایجاد ارزش افزوده برای باغدارها از طریق عرضه محصول در فصلی که مورد نیاز مصرف کنندگان است گردید. ۲- احداث دو واحد سیلوی ۲۰ هزار تنی جهت ذخیره غلات تولیدی شهرستان ۳-احداث کارخانه آبمیوه و کنسانتره سبلان که به علت بی مهری مسئولان امر معطل مانده است .۴- اقدام جهت احداث کارخانه سنگهای مصنوعی و مصنوعات سنگی

با مشارکت کشور آلمان با سرمایه ۱۰ میلیارد تومان که متاسفانه به علت عدم حمایت مسئولان معطل مانده است .۵- اجرایی شدن طرح احداث کارخانه تولید لوازم ساختمانی و شیرآلات با سرمایه ۱۵ میلیارد ریال که بعد از بهربرداری به علت عدم حمایت جدی مسئولان تقریباً به تعطیلی کشیده شد .۶- احداث کارخانه تولید کامیون و اتوبوس در ارباب کندی که انشاء ا… در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید در ضمن تا تکمیل نهایی پروژه بیش از صد میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهد شد .۷- اجرایی شدن احداث کارخانه تولید سیمان یک میلیون تنی با سرمایه ۱۵۰میلیارد تومان و زمینه اشتغال برای ۱۰۰۰ نفر بصورت مستقیم متاسفانه بعلت بی مهری مسئولان، سرمایه گذار رغبتی به اجرای آن ندارد .۸ – ایجاد مجتمع بزرگ خدمات رفاهی در بخش مرادلو که خوشبختانه در هفته اول شهریور به بهره برداری رسید .۹- اخذ موافقت احداث شهرکهای صنعتی شماره ۲ (بخش مرکزی) و شماره ۳ (بخش شرقی) و شماره ۴ (بخش اشرق) و شماره ۵ (بخش مرادلو) با کمال تاسف بعلت عدم پیگیری جدی از سوی مسئولان بجز شهرک شماره ۲ بقیه به فراموشی سپرده شده است .
ج) راهسازی :۱- تعریض راه اردبیل- مشکین و تصویب چهار بانده کردن آن در سفر دوم هیئت دولت. ۲- تامین اعتبار و احداث جاده هریس مشکین شهر و کم شدن۴۰ کیلومتر فاصله مشکین شهر به تبریز .۳- ادامه راه پریخان به دو شدور و اتصال روستاهای اهر به مشکین شهر. ۴- احداث راه امیر کندی به رضی و ادامه آن به نوار مرزی. ۵ – تعریض و آسفالت کردن کامل راه قوتور سو ، شابیل و قینرجه . ۶- تصویب توسعه راه آهن به مشکین شهر در سفر هیئت دولت متاسفانه گفته می شود بعلت عدم پیگیری موضوع رها شده است .
د) گاز رسانی : احداث خط لوله جدید ۱۶ اینچی از اردبیل تا مشکین شهر و انتقال خط لوله به غرب مشکین شهر در نتیجه احداث این خط ضمن رفع نگرانی همشهریان از قطع شدن گاز در فصل سرما و گاز مورد نیاز مراکز صنعتی بخشها و روستاها تامین شد و زمینه توسعه گاز رسانی فراهم آمد .
ه) توسعه مراکز آموزشی و دانشگاهی : ۱- توسعه و ارتقا رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد از مقطع کاردانی به کارشناسی .۲- ایجاد مرکز دانشگاه آزاد در شهر لاهرود .۳- ایجاد مرکز دانشگاه پیام نور در شهر رضی .۴- ایجاد آموزشگاه شبانه روزی در شهرهای لاهرود و رضی .۵- ایجاد آموزشکده فنی و حرفه ای در مشکین شهر.۶- اخذ مجوزو مصوبه دولت نسبت به ایجاد دانشکده دولتی در مشکین شهر و تامین اعتبار کافی که متاسفانه این پروژه نیز مثل سایر اقدامات اینجانب به علت بی مهری و عدم حمایت مسئولان امر در بلاتکلیفی به سر می برد .
خ) آب شرب : تامین آب شرب سالم و بهداشتی برای مشکین شهر با احداث تصفیه خانه مدرن با تامین آب تا دو برابر جمعیت فعلی ، در این مورد با طرح سوال از وزرای نیرو ضمن بر گرداندن بودجه جا به جا شده ۱۰ میلیارد تومان طی دو سال سرمایه گذاری شد .
۱- تهیه نقشه و طراحی تصفیه خانه جهت بهره مندی ساکنان ۸۲ روستای شهرستان مشکین شهر از سد سبلان که مثل سایر طرحها به علت عدم پیگیری جدی مسئولان بلا تکلیف است .
۲- احداث یا بازسازی شبکه آبرسانی ، حفرچاه و احداث منبع آبرسانی برای ۳۵ روستا .
۳- تامین اعتبار برای ۱۵ روستای بخش مرکزی جهت تامین آب شرب از طریق مجتمع شهید بنی هاشمی به صورت متمرکز .
و) صنعت گردشگری : ۱- اجرایی نمودن محور گردشگری سبلان با دارا بودن بزرگترین پل معلق به طول بیش از ۳۰۰ متر و عرض ۳ متر و ارتفاع ۸۰ متربر روی دره خیاو چائی که در نوع خود به لحاظ استعداد منطقه در دنیا بی نظیر است . ۲- احداث امکانات رفاهی و توریستی در دامنه تپه گردولی جهت جذب گردشگران داخلی و خارجی با جاذبه هایی از قبیل : پیستهای اسکی ، دوچرخه سواری ، اسب سواری ، هتل ، رستوران گردان ،کمپینگ ، شهربازی و مراکز تفریحی به ویژه احداث تله کابین از گردولی تا پناهگاه اول به طول ۱۴ کیلومتر با کمال تاسف به علت مخالفت مسئولان و عدم حمایت جدی به مدت چهار سال بلا تکلیف مانده بود البته به تازگی شروع به کار کرده است .۳- کمک در جهت تامین اعتبار برای بازسازی سنتی مجتمع فرهنگی شیخ حیدر که در نوع خود بی نظیر است .۴-کمک و به تصویب رساندن انتقال مالکیت کهنه قلعه از نیروی انتظامی به میراث فرهنگی و گردشگری. ۵- کمک در جهت تعیین هویت و تامین اعتبار آثار فرهنگی شهر سبلان از جمله قلعه قهقهه، مسجد سلیمان و حمام عدل .
ی) توسعه بافت شهری مدرن : ۱- احداث مجتمع اداری تجاری و مسکونی گلستان با ۳۸۲ واحد شامل : برج ، آپارتمان و خانه های ویلایی و مرکز تجاری در زمینی به وسعت چهار هکتار .۲- آغاز طراحی واحدهای تجاری مهندسی ساز توسط سازمان مسکن و شهرسازی در مدخل ورودی غرب مشکین شهر در منطقه نوشین دره جهت زیبا سازی ورودی شهر . علیرغم انجام اقدامات فوق با کمال تاسف به علت سهل انگاری یا مانع تراشی مسئولان امر بلاتکلیف شده است . ۳-احداث خیابان ۱۲۰ متری : علیرغم تصویب آن در شورای فنی استانداری و فرمانداری شهرستان مشکین شهر به علت کار شکنی مسئولان امر پیگیری نشد .
آدرس دفتر مشکین شهر: خیابان شهدا(سازمان ) تقاطع خیابان آبیاری و دانشگاه آزاد با شهدا
آدرس سایت اینترنتی: valimaleki.com
تلفن دفتر مشکین شهر :۰۴۵۲۵۲۴۳۹۷۱ – ۰۴۵۲۵۲۲۴۱۶۵
تلفن همراه : ۰۹۱۲۱۰۰۵۲۰۵