مجلس براي جلوگيري ازمتهم شدن به سنگ‌اندازي در مسير اجرا، مصوبات تعديل شده دارد
ساعت ٢:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱٠/٢٠   کلمات کلیدی:

مخبر كميسيون صنايع درگفت‌وگوباايسنا:
مجلس براي جلوگيري ازمتهم شدن به سنگ‌اندازي در مسير اجرا،
 مصوبات تعديل شده دارد

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: مجلس

مخبر كميسيون صنايع و معادن مجلس متذكر شد: وقتي مصوبات مجلس بنابر مصلحت و به صورت ناقص اجرا مي‌شود، آيا آثار و پيامدهاي منفي اين عملكرد متوجه مجلس است؟

ولي ملكي ـ نماينده مردم مشكين‌شهر در مجلس ـ صدور برخي بخشنامه‌ها را عامل هرج و مرج در نظام اجرايي كشور دانست و به خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، گفت: دولت در برخي اقداماتش به جاي تنظيم لايحه و دريافت اجازه از مجلس، از طريق بخشنامه و به بهانه ساماندهي مصرف انرژي و برق، قيمت تعرفه برق 40 درصد مصرف‌كنندگان به ويژه مصرف‌كنندگان پرمصرف را افزايش داد، آيا دو نرخي كردن انرژي مصوبه مجلس است؟

ملكي افزود: در موضوع بنزين نيز دولت مصوبه مجلس را ناقص اجرا كرد و اين در حالي است كه مصوبه اوليه كميسيون تلفيق براي جلوگيري از بحران‌هاي مختلف، بنزين ليتري 150 تومان بود؛ ولي دولت به بهانه تورم‌زا بودن زير بار اجراي آن نرفت.

او متذكر شد: اين كه دولت، مجري مصوبات مجلس است سخن درستي است؛ اجراي ناقص برخي مصوبات مجلس موجب از بين رفتن روح حاكم بر مصوبات مجلس شده است. اجراي نادرست يا ناقص بهترين قانون‌ها نيز آثار و پيامدهاي مخربي به دنبال دارد.

نماينده مردم مشكين‌شهر در مجلس با يادآوري برخي تصميم‌هاي نادرست اقتصادي دولت در زمان تقديم لايحه بودجه 85 به مجلس، گفت: دولت در اولين لايحه بودجه‌اي كه در سال 84 به مجلس آورد، بودجه عمراني را به يكباره حدود دو برابر افزايش داد. دولت در آن سال به عنوان بالا بردن توان اجرايي و مهندسي، مجلس را تشويق به تصويب لايحه بودجه 85 كرد. در آن زمان بود كه كارشناسان و برخي نمايندگان بر تورم‌زا بودن رشد نقدينگي به دولتمردان به صورت مكرر هشدار مي‌دادند، ولي دولت گفت كه از توليد حمايت مي‌كند؛ حال مسووليت سياست‌هاي نادرست اقتصادي متوجه مجلس است؟

ملكي دليل تصويب لوايح تعديل شده از سوي مجلس را جلوگيري از متهم شدن مجلس به سنگ‌اندازي در مسير اجرا عنوان كرد و افزود: زيبنده نيست كه دولت مسووليت تصميمات و عملكرد نادرست خود را به گردن مجلس بيندازد.

مخبر كميسيون صنايع و معادن مجلس با نپذيرفتن بي‌اطلاعي مديريت كلان كشور از انتشار حجم عظيم چك پول از سوي نظام بانكي گفت: بنده به عنوان يك نماينده و يك شهروند نمي‌توانم بپذيرم كه نظام بانكي تحت مديريت دولت، 12 هزار ميليارد تومان چك پول منتشر و به نظام پولي و بانكي تزريق كند، ولي عالي‌ترين مدير اين مجموعه از اين اقدام زيرمجموعه‌اش بي‌اطلاع باشد. چگونه است كه همه مردم ايران از خريد و فروش چك پول‌هاي تزريق شده به بازار پولي و بانكي كشور به صورت روزانه مطلع‌اند، ولي رييس دولت از آن بي‌خبر مي‌ماند؟

اين عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس با طرح اين پرسش كه مگر اقدامات بانك مركزي در قالب گزارش عملكرد به رييس جمهور يا معاون اول رييس جمهور ارائه نمي‌شد؟ گفت: اگر واقعا اين گونه است رييس جمهور پاسخ دهد كه چرا رييس كل سابق بانك مركزي و معاونان ايشان مواخذه نمي‌شوند؟ چرا با متخلفان برخورد نمي‌شود؟ از كجا معلوم مديريت جديد نيز پس از مدتي چنين عملكردي از خود بر جاي نگذارد؟

ملكي حذف سه صفر از واحد پول ملي را گزينه در دستور كار مجلس و دولت براي كنترل آثار رواني و تورمي سياست‌هاي نادرست اقتصادي برشمرد و خاطرنشان كرد: وزارت امور اقتصادي و دارايي و كميسيون اقتصادي مجلس الزامات حذف سه صفر از واحد پول ملي را در دستور كار دارند تا شايد از اين طريق آثار رواني و تورمي سياست‌هاي نادرست اقتصادي كنترل شود.

نماينده مشكين‌شهر الگوبرداري ازكشورهاي باتجربه را مهم‌ترين توصيه‌اش به تيم اقتصادي مجلس و دولت مطرح و تصريح كرد: بدون ايجاد ارزش افزوده و درآمد ملي بعيد مي‌دانم كه طرح حذف سه صفر از واحد پول ملي آثار مطلوبي در پي داشته باشد.

او با ابراز تاسف از پايين بودن نرخ بهره‌وري در كشور، گفت: نسبت ستانده به داده، بهره‌وري ناميده مي‌شود، به عبارت ديگر به جزموارد استثناء ‌حاصل و نتيجه كار در ايران پايين است. فراگير بودن كم كاري در ايران نشان دهنده پايين بودن درآمد است، با اين رويه نمي‌توان كشورداري كرد. يكي از راهكارهاي رفع اين معضل اين است كه با استفاده از تكنولوژي روز و روش‌هاي مكانيزه، بهره‌وري را افزايش دهيم. گزينه دوم، هدفمند كردن سرمايه‌گذاري است، به عبارت ديگر بايد به جاي سرمايه‌گذاري در امور صنعتي، خدماتي و تكنولوژي با ارزش افزوده پايين، به صنايع، توليدات و تكنولوژي‌هاي با ارزش افزوده بالا روي بياوريم.

ملكي دستيابي به بازارهاي جهاني را راهكار سوم براي حمايت از توليد و سرمايه‌گذاري داخلي مطرح كرد.