ولی ملکی:افزایش 25 درصدی بودجه عمرانی تورم زا است

گزارش فارس از بررسی کلیات بودجه در مجلس _ 26 ولی ملکی:افزایش 25 درصدی بودجه عمرانی تورم زا است خبرگزاری فارس: نماینده مشکین شهر در مجلس در مخالفت با کلیات لایحه بودجه گفت: افزایش 25 درصدی سقف بودجه عمرانی باعث افزایش تورم می شود. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ولی ملکی افزود: باید پذیرفت که در کشور هم برنامه 5 ساله و هم چشم انداز 20 ساله در کشور وجود دارد و بودجه‌ریزی در کشور یک اصل است، ولی باید توجه شود که بودجه هدف‌مند و باید دقت بیشتری بررسی و تصویب شود.
وی تاکید کرد: نباید مثل گذشته افزایش بودجه‌های عمرانی را بدون توجه به امکانات پیمانکاری کشور و تامین مصالح مدنظر داشت، همان اتفاقی که در سال جاری رخ داد.
وی ادامه داد: از کجا معلوم که در صورت عدم تامین نهاده های عمرانی و ظرفیت‌های پیمانکاری گرفتار نشویم.
وی گفت: باید پذیرفت که تاکنون ظرفیت‌های ما تقویت شده و هرچقدر هم که تلاش کنیم این ظرفیت ها افزایش قابل ملاحظه نداشته است، بنابراین باید توجه کنیم که شاخص‌های پولی، مالی و اقتصادی بسیار با اهمیت است.
وی ادامه داد: در بودجه اعلام شده 7 درصد تولید ناخالص داخلی ، سرمایه‌گذاری 7 درصد و بهره‌وری 3 درصد رشد خواهد داشت در حالی که اعلام می‌شود تورم 15 درصد خواهد بود.
ملکی گفت‌: در برنامه 20 ساله کاهش 20 درصدی تورم را لحاظ کردیم، یعنی حداقل به ازای هر سال یک درصد تورم کاهش یافت، در حالتی که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.
وی افزود: ما در سال قبل تورم 15 درصدی را پیش‌بینی کرده بودیم در حالیکه رشد 19 درصد تورم را شاهد بودیم، بنابراین زمانی که خودمان تورم را دو رقمی پیشنهاد می‌دهیم مطمئن باشید که انحراف از معیار به اندازه 4 الی 5 درصد امری است که رخ داده است در حالتی که بودجه باید شفاف باشد.
وی ادامه داد: ‌در حالتی که تجربه نشان داده است که تاکنون چنین حرکتی صورت نگرفته است و این یکی از نگرانی‌هایی است که معمولا در بودجه رخ داده و ما را درگیر خواهد کرد، بنابراین در سال آینده با افزایش قیمت‌ها و نارضایتی مردم مواجه خواهیم شد.
 

/ 1 نظر / 21 بازدید
مشکین

آیا آقای ملکی خبر دارند که در دانشگاه ژیام نور هر روز فردی از اردبیل به عنوان دستیار آموزشی می فرستند و اجازه تدریس را به تحصیل کردکان مشگین شهری نمی دهند اگر قرار است دستیار آموزشی بیاید مگر جوانان و تحصیل کردگان مشگین شهری چه کم دارنداین توهین به مردم مشگین شهر و نماینده آن است.