ب : صنایعی که به مرحله اجرایی رسیده اند :

ب : صنایعی که به مرحله اجرایی رسیده اند :

1 – احداث کارخانه تولید کنسانتره و آب میوه به ظرفیت 25 هزار تن انواع میوه در سال: 

با توجه به اینکه بیش از70درصد یعنی بیش از 150 هزار تن ازمیوه جات درختی استان در مشگین شهر تولید میشود احداث کارخانه تبدیلی که بتواند 50 درصد تولید را تبدیل کند ضرورت دارد تا از هدر رفت میوه های درجه 2 و3 و زیر درختی که تقریبا نصف تولید را شامل میشود جلوگیری شده سطح درآمد باغداران بالا رود .

با درک این ضرورت جزء اولین واحدهایی که در مشگین شهر  برای احداث آن اقدام شد کارخانه دُرّ سبلان بود.

سرمایه گذار ضمن انتقال محل سکونت خود از تهران به مشگین شهر نسبت به خرید زمین ، اخذ مجوز از اواخر سال 1383 اقدام به احداث کرد ولی مشکلات و موانع زیر باعث کندی روند کار گردیده است:

1.     بالا بودن ظرفیت کارخانجات مشابه در کشور

2.     نداشتن توجیه اقتصادی از دید کارشناسان بانک

3.     نگاه منفی در شهرستان و اغلب ایجاد موانع در اجرایی کردن پروژه

4.     پایین بودن سهم مشارکت بانک

5.     بالا بودن وثائق درخواستی توسط بانک

به دلایل فوق و بعضی از علل و عوامل دیگر که از ذکر آنها خودداری می شود اجرایی کردن این واحد تولیدی بسیار سخت و دشوار شده است .بطوریکه تاکنون طرح توجیهی پروژه در سه شکل  برای بانک کشاورزی مرکزی ارائه شده است.

 

رفع هریک از موانع فوق نیاز به ایجاد پل ارتباط قوی داشت که خوشبختانه تاکنون چهار مورد اول حل شده و مورد پنجم یعنی بحث وثیقه ها هنوز به طور کامل حل نشده و نیاز به مذاکرات بیشتری با مسئولین ذیربط دارد که امیدوارم در آینده نزدیک موضوع وثیقه ها نیز حل شود.

که بعداز حل این مشکل با توجه به انتخاب ماشین آلات مراحل گشایش اعتبار برای واردات ماشین آلات و تخصیص سهم ریالی بانک طی خواهد شد و به نظر می رسد تا نهایی شدن کار و به بهره برداری رسیدن کارخانه دو سال زمان لازم باشد.

2 - طرح احداث سردخانه 8 هزار تنی قزل سیب :

 در راستای تکمیل زنجیره صنایع تبدیلی بویژه میوه جات  سردرختی سردخانه ای به ظرفیت 5000 تن و با طرح توسعه تا 8000 تن در شهرک صنعتی احداث گردیده است که خوشبختانه تمام کارهای ساختمانی تمام و ماشین آلات انتخاب گردیده و وام مورد نیاز با تشکیل جلسات و حمایتهای لازم از طریق بانک کشاورزی تخصیص داده شده است .

امیدوارم تا پایان خرداد ماه سال 85 به بهره برداری برسد . در کنار طرح مذکور سردخانه ای دیگر با همین ظرفیت جدیدا شروع به احداث نموده  است امید می رود که آن طرح نیز در پایان سال 86 به بهره برداری برسد دو سردخانه 5000 تنی دیگر نیز از محل طرح های زود بازده در حال احداث هستند.

3 – طرح سردخانه پنج هزار تنی ناشتا:

 این طرح نیز مراحل احداث سوله را سپری کرده و در حال اخذ وام و تجهیز ماسین آلات می باشد.

4 - سیلوی 20 هزار تنی مشگین شهر:

 مجوز این طرح در سال 84 از وزارت بازرگانی اخذ شد و به بخش خصوصی ارائه گردید اکنون زمین مورد نیاز خریداری شده و در حال احداث می باشد امید می رود در صورتی که مجریان طرح همت نمایند تا پایان سال 86 به بهره برداری برسد.

 با بهره برداری ازاین طرح بیش از 50 درصد غلات تولیدی شهرستان ذخیره خواهد شد .

5- طرح سیمان سبلان :

 با توجه به سرمایه گذاری بالای یکصد میلیارد تومانی این طرح، اجرایی کردن آن به تلاش و همت بالایی نیاز دارد . از اوایل سال 84 نسبت به اخذ مجوز آن اقدام شد  ولی از آنجائیکه از طرح های راهبردی می باشد لذا هر گونه  تغییرات در سیاست داخلی و خارجی مستقیما  برای اخذ تصمیم و اجرایی کردن طرح سایه می اندازد بطوریکه ابتدا سرمایه گذار خارجی با طیب خاطر برای مشارکت آماده بود لذا با تخصیص ارز، طرح داشت به مرحله اجرایی نزدیک می شد اما به لحاظ مسائل هسته ای و بالا رفتن ریسک سرمایه گذاری در ایران سرمایه گذار خارجی در اوایل تابستان عقب نشینی کرد بنابراین عملا کارهای انجام شده بر روی طرح توجیهی با مشکل مواجه شد. بدین معنی که مجددا طرح جدید با مشارکت 10% سرمایه گذار و 90% بانک به بانک سپه پیشنهاد شد  با اعمال نظر و اخذ موافقت وزیر صنایع ، وزیر اقتصاد و دارایی و تصویب آن در هیئت دولت بعد از سفر هیئت دولت به استان اردبیل ، اینک طرح در مرحله بررسی کارشناسی با شرایط جدید قرار دارد امید می رود که با تصویب پیشنهاد جدید بانک از اوائل سال 86 مرحله اجرایی طرح آغاز شود البته تاکنون معادن شناسایی شده و 30 هکتار زمین به مجری واگذار شده است.

6- طرح تولیدی مصنوعات سنگی و سنگهای مصنوعی:

سه هکتار زمین در شهرک صنعتی خریداری شده و فونداسیون طرح صورت گرفته است اینک در مراحل نهایی تغییر مالکیت از سازمان همیاری به بخش خصوصی می باشد در صورت نهایی شدن موضوع مالکیت کار گشایش اعتبار در بانک ملی مرکزی صورت خواهد گرفت برای پیدا کردن سرمایه گذار بخش خصوصی و تغییر مالکیت و تخصیص اعتبار ارزی زحمات زیادی کشیده شده است امید می رود تا پایان سال 86 یا اوائل سال 87 طرح به بهره برداری برسد.

7-  طرح مجتمع مسکونی 350 واحدی گلستان:

این طرح در زمینی به مساحت چهار هکتار شروع شده است  و در مدت دو سال به بهره برداری خواهد رسید با اجرای این طرح خیابان 120 متری سبلان به مرحله عملیاتی نزدیک خواهد شد. میزان سرمایه گذاری آن 12 میلیارد تومان می باشد.

7 طرح پارچه بافی مشگین شهر:

 این طرح از سالهای قبل مجوز گرفته  و کار ساختمانی را تمام کرده بود ولی بعلت عدم توان نقدینگی قادر به راه اندازی نبود در سال 84 به اینجانب مراجعه نمودند ضمن مذاکره با بانک عامل سرمایه مورد نیاز تامین و از تابستان سال 85 شروع به تولید نمود.

8 – طرح محور گردشگری سبلان توسط شرکت مکان شهر:

این طرح یکی از شاخص ترین و موثرترین طرح های اجرایی در منطقه (در صورت انجام شدن تمامی اهداف تعریف شده ) درکشور خواهد بود زیرا که در این طرح تمامی امکانات تفریحی از قبیل پل معلق، پیست های اسکی، دوچرخه سواری، هتل اقامتی و تله کابین و... پیش بینی شده است .

اجرای طرح در سفر استانی هیئت دولت در اردبیل به تصویب رسید زمین مورد نیاز خریداری شده و نقشه های اجرایی با مجوز های مربوطه اخذ شده است امید است در صورت حل یکسری موانع از سوی معارضین در یک دوره 5 -3 ساله کلیه اهداف طرح تحقق یابد و زمینه مناسبی برای توسعه گردشگری شهرستان مشگین شهر فراهم شود.

/ 0 نظر / 10 بازدید