مصاحبه پایگاه خبری – تحلیلی اسلامیک مدیا با مهندس ولی ملکی

قائم مقام مدیرعامل شرکت ایران خودرو دیزل درگفتگو با اسلامیک
مشگین شهراز مناطق ممتاز گردشگری ایران است
با اجرای بزرگترین پروژه ملی گردشگری کشور در مشگین شهر شاهد حضور سالیانه بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر در این شهر خواهیم بود.

“ولی ملکی” قائم مقام  مدیر عامل شرکت ایران خودرو دیزل در گفتگوی اختصاصی با اسلامیک مدیا گفت: صنعت توریسم یکی از پردرآمدترین صنایع درتمامی کشورها به شمار می رود. کشورهای منطقه ،  مناطقی را شناسایی می کنند و در آنجا سرمایه گذاری می کنند. بویژه کشورهای منطقه با شناسایی و ارزیابی مناطق خاص با سرمایه گذاری گردشگران را جذب می کنند. برای گردشگری تبلیغ و تشویق می کنند. کشورهایی که نفت ندارند با توجه به صنایع در زمینه های دیگر به صنعت توریسم روی می آورند. برای مثال  بخش زیادی از درآمد ترکیه از توریسم است. در ایران استعدادهای خوبی در مناطق مختلف در زمینه توریسم وجود دارد. در استان اردبیل  به لحاظ وجود کوه سبلان ، وجود آبهای گرم، ییلاقهای خوش آب و هوا، آب و هوای معتدل و جنگلهای سرسبز که ازجمله این ویژگیها است، این استان را ازسایر استانهای کشور ممتاز می کند. کوه سبلان به طورکامل در مشگین شهر واقع شده است و برای صعود به قله آن کوهنوردان باید وارد مشگین شهر شوند. به عبارت دیگر مشگین شهردردامنه کوه سبلان واقع شده است.
وی در ادامه افزود:  به همین دلیل است که سرمایه گذاری های بسیار خوبی به لحاظ گردشگری توسط دولت در اینجا صورت گرفته است ولی به لحاظ استعداد منطقه این سرمایه گذاری ها کافی نبوده است. در ارتباط با محور گردشگری که از بیمارستان مشگین شهر شروع می شود و تا پناهگاه کوه سبلان ادامه دارد، باید بگویم  برخی از مشکلات درباره خیابان ۱۲۰ متری به لحاظ  سیاسی در آن زمان و با وجود  کارهایی که شورای شهر انجام داد ایجاد شد  و همچنین به دلیل عدم همکاری مسئولین مسائلی پیش آمد.الان ۴۰۰ واحد ساختمان تجاری در مشگین شهر وجود دارد. برای توسعه محورهای گردشگری سبلان نیاز به مصوبه دولت داشتیم به لحاظ اینکه این پروزه یک طرح ملی بود و از طرف دیگر باید بانکها کمک می کردند  وحمایت بانکها را لازم داشتیم.  با  تملک وخرید زمین  کار راشروع کردیم وبه دلیل مشکلاتی که در تملک زمین پیش می آمد و مشکلاتی با آن روبه رو می شدیم، اینها باعث شد که این فرایند طولانی شود.

 

“ملکی” همچنین گفت: درباره پل معلق مشگین شهر باید گفت که ممکن است شبیه آن در ونکوور کانادا یا در چین وجود داشته باشد  ولی به لحاظ ابعاد پل،اندازه وارتفاع ، بی نظیر است. پروژه پل معلق  مشگین شهر هم همان زمان آغاز شد ولی به لحاظ همان مسائل و مشکلات که  مربوط به مشکلات مالی بانکها بود، با وجود سرمایه گذاری که  سرمایه گذاران با سرمایه های خود در این پروژه کرده بودند سرانجام نهایی نشد وآن  فرصت زمانی برای انجام  این پروژه از دست رفت. قبل و بعد از آغاز پروژه پل معلق پیش بینی شده است  ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری تا مرحله نهایی لازم باشد.
نماینده سابق مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی یاد آوری کرد :  یک طرف پل معلق هتل ، ویلاهای توریستی، رستوران گردان  ساخته می شود و از طرف دیگربالن، پیستهای اسکی، اسب دوانی، تله سیژ و تله کابین ساخته خواهد شد. ساخت  تله کابین  در مرحله آخر قرار دارد و  ۱۴ کیلومتر طول دارد و پیش بینی شده است که این پروژه گردشگری در ایران بی نظیر شود ولی متاسفانه به دلیل عدم اتحاد مسئولین به خوبی پیش نرفت .. تا ۳ تا ۴ سال این کار طول کشید تا اینکه حضور دوباره آقای عباسی نیا مدیراجرایی طرح  و نیز کمک مسئولین  باعث شد که این پروژه دوباره به راه افتاد و کارهای آن پیش رود.
“ملکی” همچنین گفت: در نرم جهانی هر گزدشگر برای ۴ نفر شغل ایجاد می کند . حالا ما فرض می کنیم که نرم جهانی را هم اینجا درنظرنگیریم. درنرم داخلی هرگردشگر برای یک نفر شغل ایجاد می کند  و با انجام این پروژه می توانیم سالیانه ۱۰۰ هزار گردشگر برای مشگین شهر جذب کنیم. یعنی برای صد هزار نفر می توانیم شغل ایجاد کنیم.  این بعد اقتصادی مناطق گردشگری است. ضمن اینکه شاید تا ۲ هزار نفر هم در قسمتهای مختلف این پروژه تا مرحله نهایی مشغول به کار بشوند. ولی مهمترین بحثی که وجود دارد اثر حضور گردشگران در رونق اقتصادی مشگین شهر است. من همیشه می گویم که صد هزار نفری که وارد مشگین شهر می شود با خودش صد میلیارد تومان درآمد می آورد. برای شهرستان مشگین شهر تزریق نقدینگی صد میلیارد تومان تمامی مشاغل را تحت تاثیر قرار می دهد. رونق صنایع دستی، صنایع روستایی، رونق اقتصادی  ومهمتر ازهمه اینجا مواد غذایی و ارزاق محلی است که با حضور توریسم تولید و فروش آنها رونق فراوانی می گیرد. این منطقه موادغذایی محلی بسیار خوبی دارد. لبنیات خوب، میوه وسبزیجات تازه وخوبی که دراین منطقه است همه اینها در خدمت گردشگران خواهد بود.  با شیوه فعلی و مشکلاتی که هست نمی توان گفت که الان یک نمایشگاهی برای این محصولات ایجاد می کنیم. باید از شیوه های نوین تبلیغات ، از صدا وسیمای استانی وسراسری برای نشان دادن منطقه ، محصولات وامکانات استان اردبیل و مشگین شهر استفاده کنیم. آن وقت می توان گفت که زمینه نمایشگاه را فراهم کردیم. مساله مهم این است که محور گردشگری استان اردبیل ومشگین شهر با این استعداد وظرفیتی که دارد طبیعی است که اگر مردم از آن باخبر شوند استقبال کنند. چون استان اردبیل  در چند سال گذشته از نگاه بسیاری از مردم ومسئولین یک مرکز گردشگری شناخته شده است . اگر مردمی که تاحالا از اینجا دیدن نکردند، فقط یک بار پایشان به استان  اردبیل ومشگین شهر باز شود  این افراد خودشان مبلغ گردشگری اینجا می شوند.
قائم مقام شرکت ایران خودرو دیزل تاکید کرد : مهمترین کار این است که در شبکه های استانی کار تبلیغاتی قوی انجام دهیم. تابلوهای مناسب برای تبلیغ گردشگری در ورودیهای استان اردبیل درمحورهای آستارا درشمال، جاده اهر و جاده هراز که راههای ورودی به مشگین شهر است نصب کنیم و این تابلوها  باید به شکل بیلبورد تبلیغاتی ساخته شود. طبیعی است که که گردشگران بسیاری را جذب خواهد کرد. یکی دیگر از کارها باید این باشد که در استانها و در کشورهای خاصی که منظورمان است تصاویر گردشگری استان اردبیل ومشگین شهر را  نصب کنیم.  حسن این پروژه این است که با وجود  آنکه در طراحی آن از مهندسین خارجی هم استفاده شده است ولی تمامی بخشهای اجرایی کار به دست متخصصان ایرانی انجام می شود. من اعتقاد دارم در مشگین شهر آثار باستانی زیادی وجود دارد یکی مقبره معروفی به نام شیخ حیدر است که نمادفرهنگی وسنتی مشهور منطقه است و الان هم سازمان میراث فرهنگی در آنجا سرمایه گذاری کرده است. منطقه دیگری به نام ” شهریاری”  است که قدمت هزار ساله دارد. قلعه قهقهه که از قلعه های مهمی است که در زمان صفویه ساخته شده است و یک بنای تاریخی بسیار مهمی است.
وی در پایان اشاره کرد : ازهمه مهمتر آبهای گرم معدنی است که در استان اردبیل و به ویژه در مشگین شهر  وجود دارد و این آبهای گرم  هیچ کجا وجود ندارد. چراکه الان فقط در اینجا آب درمانی انجام می شود که این آبها از دل کوه که خارج می شوند بخارهای آن تصفیه می شود و با استفاده از دستگاههایی به مراکز آب های گرم درمانی منتقل می شود. ما بهترین آب درمانی ها را درمشگین شهر داریم و در پروژه گردشگری  “نورسبلان ” ، امیدواریم با نهایی شدن این پروژه  شاهد شکوفایی صنعت گردشگری در استان اردبیل و مشگین شهر باشیم.

/ 0 نظر / 30 بازدید