صنایع

صنایع

در ارتباط با توسعه صنايع و معادن منطقه اقدامات زيادي جهت جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي انجام گرفته است ، به طوريكه با وعده همكاري و ارائه مشوقهاي زياد تعداد كثيري از كار آفرينان و سرمايه گذاران ضمن بازديد از منطقه پتانسيلها ي بالقوه را مورد ارزيابي قرار داده اند ولي عواملي همچون مزيتهاي موجود در مركز استان از قبيل شهركهاي صنعتي آماده و مجهز، راه هاي مواصلاتي (فرودگاه ، راه آهن ) نزديكي به بازار مصرف و نيز موانعي كه از سوي بعضي از كارشناسان و مسئولين بدنه دستگاه هاي اجرايي استان به وجود آمد موجب جذب آنها در مركز استان و يا انصراف گرديد با اين اوصاف چگونه مي شد انگيزه لازم را براي جذب و  جلب بخش خصوصي در منطقه را فراهم نمود مگر با وعده همكاري همه جانبه براي حل و فصل مسائل و مشكلات اداري در امر سرمايه گذاري از قبيل –تحويل زمين رايگان – تغيير كاربري آن ، تامين آب و برق – راه و... به ويژه تامين سرمايه لازم از طريق سيستم بانكي.

متاسفانه  در كنار اين  قضيه  عدم  همكاري  بعضي  از  مردم و  يا  مسئولين  شهرستان  موجبات  گريز

سرمايه گذاران را فراهم آورد . ولي باعنايت خداوند و الهام از حمايتهاي معنوي شما مردم قدر شناس اقدامات اساسي در زمينه توسعه صنعت و معدن و گردشگري و خانه سازي صورت گرفته است که در سه محور به شرح آنها  می پردازیم

الف : صنایعی که بعد از حضور سرمایه گذاران و مطالعات مقدماتی در نهایت به انجام نرسیدند:

1 -  طرح توليد شيشه و كارتن:

 اين طرح از اولين مواردي بود كه سرمايه گذاران با حضور در منطقه نسبت به اخذ جواز و خريد زمين و... اقدام كردند ولي به مرور زمان و بروز مشكلات براي يكي از سرمايه گذاران زمينه انصراف فراهم شد و در نهايت بعد از يكسال و اندي تلاش طرح را رها كردند.

2 -  طرح ساخت هتل و كمپينگ مجتمع آبدرماني قينرجه و شابيل :

براي اين طرح بيش از يك سال با هماهنگي مسئولين اجرايي استان وقت صرف گرديد ولي در ابتداي امر بعلت عدم هماهنگي امور آب و در نهايت سنگ اندازي مسئولين اجرايي وقت استان ، سرمايه گذاران از ادامه پيگيري و اجرا منصرف شدند.

3 -  طرح دامپروري و توليد شير پگاه :

اين طرح از محوريترين مواردي است كه در صورت تحقق در توسعه دامداري و اقتصاد و اشتغال سهم بسزايي خواهد داشت . در ابتداي امر طي صورت جلسه اي كه در معاونت برنامه ريزي استانداري تنظيم شد مقرر گرديد 1500 هكتار از اراضي منابع طبيعي در اطراف لاهرود به شير پگاه واگذار شود بعد از اخذ موافقت اصولي و تنظيم طرح توجيهي و تصويب ان درهيئت مديره صنايع شير ايران بعلت مخالفت عده اي از اهالي لاهرود زمينه تعليق طرح ايجاد شد . در نتيجه يك سال دوندگي و تلاش بي ثمر گرديد با تشكيل جلسه و جلب نظر اهالي لاهرود براي اعطاي حداقل 600 هكتار زمين تلاش براي جلب نظر صنايع شير ايران آغاز شد اينك طرح در مرحله واگذاري زمين مي باشد در صورت انجام اين امر قطعا با  وجود تاخير دو ساله مي توان به اجراي اين طرح در آينده اميدوار بود.

4 - طرح توليد لنت و صفحه كلاج (لنت جهان گستر):

شرکت لنت جهان گستررا من از طریق یکی از موکلان که مدرک کارشناسی داشت شناختم ، بدین صورت که یکی از کارشناسان مشگین شهری یک روز به دفتر اینجانب آمد –  تقریبا اواسط پاییز 83 بود – ایشان یک معرفی نامه برای شرکت فوق در اردبیل گرفت ، یک هفته بعد تلفن ایشان را به من داد و گفت اگر ممکن است سفارش کنید تا بنده هم ضمن شرکت در امتحان استخدامی همان شرکت بتوانم استخدام بشوم . یعنی این شرکت قبلا در اردبیل دفتر داشت و اگهی استخدام زده بود.عده ای نیز از شهرهای مختلف استان ثبت نام کرده بودند .بنده بعد از تماس با مدیریت شرکت ، به ایشان گفتم اگر از مشگین شهر بیشتر جذب نیرو کنید  در مشکلات بانکی و مسایل مربوط به وزارت صنایع کمکتان خواهم کرد و بار دوم از ایشان دعوت کردم به جای اردبیل در مشگین شهر سرمایه گذاری کند .

بعد از حضور در مشگین شهر با توجه به اینکه قبلا ثبت نام در اردبیل انجام گرفته بود خواستم حداقل50 % نیروی خودشان را ازمشگین شهرجذب کنند.لذا امتحان درمشگین شهر انجام گرفت . اما بنده از اول کار با مسئله اخذ سفته مخالف بودم و هر کس به دفتر من مراجعه می کرد از دادن سفته منع می شد . اما بر حسب اطلاع بعدی گویا چند ده نفری سفته داده و هر کدام 45 هزار تومان هزینه سفته داده بودند.

ایشان اول از روستای احمد آباد شروع به خرید زمین کرد اما به علت بعضی مقررات این کار عملی نشد .بعدا  قرار  شد  از  طریق  شهرک   صنعتی 6 هکتار زمین به ایشان  واگذار شود . عملیات  کلنگ زنی ،

پی ریزی و حتی فونداسیون هم صورت گرفت  و بیش از بیست میلیون تومان هزینه کردند ولی شهرک صنعتی بیش از دو هکتار زمین واگذار نکرد . بعد از این بود که ما متوجه رفتارهای مشکوک مدیریت شرکت شدیم ایشان منظورهای دیگری داشتندخواستارحواله سیمان وآهن بودند اما چون سرمایه گذاری انجام نشد با درخواستهای ایشان موافقت نشد . بنده اعتقاد دارم قبل از هر چیز باید سرمایه گذار را درگیر کار کرد  ، سرمایه گذار باید مبالغی برای خرید زمین و ساخت و ساز صرف کند تا بعدا به خاطر پول خود نتواند کار را رها سازد . والا هر زمان امکان فرار سرمایه گذار وجود  دارد . بطوریکه  تا  به امروز

 – از زمان نمایندگی بنده – پنج بار چنین اتفاقی افتاده یعنی سرمایه گذار آمده و چون پولی هزینه نکرده ، کار را رها کرده و رفته است . اما چون آگهی در کار نبوده لذا مردم اطلاع نداشته اند البته این کارها در مسایل سرمایه گذاری بسیار طبیعی است . یعنی قرار نیست هر سرمایه گذار که آمد باقی بماند.

5 - پروژه مس مشگین شهر:

از آنجائیکه احداث کارخانه متاسفانه با تبلیغات اولیه بالایی شروع گردید سبب امیدواری زیاد موکلین عزیز و مشارکت آنها در این پروژه شد ولی پس از سپری شدن چندین سال هیچگونه علائم و تحرک جدی از اجرایی شدن آن بچشم نمی خورد لذا جهت حمایت از حقوق سهامداران  موضوع به طور جدی پیگیری شد و در بررسی اولیه مشکلاتی به شرح زیر مشاهده گردید که در نهایت  با تلاش و صرف وقت به طریقی که حقوق سهامداران را استیفا  نماید حل و فصل گردید.

1.    شرکت از نظرحقوقی در ثبت شرکتها بنام عادل محمود نامی از تبعه کشورهای حاشیه خلیج فارس بود که با پیگیری زیاد مشکل فوق مرتفع گردید.

2.    امکان تولید با هدف اولیه یعنی مس کاتد هرگز وجود نداشت لذا در سنوات گذشته تولید مفتول مسی با ماشین آلات چینی پیش بینی شده بود. طبق بررسی های فنی و کارشناسی انجام شده ماشین آلات چینی برای تولید مفتول مسی مناسب نبود زیرا که 14 کارخانه تولید کننده مفتول مس در ایران دارای ماشین آلات از کارخانه اسکاتلند  بودند  لذا  با  تلاش فراوان  نسبت  به تغییر پروفرما  و جایگزین کردن ماشین آلات اروپایی(اسکاتلندی) اقدام شد.

3.    مبلغ یک میلیون دلار ارز هر دلار به نرخ 1750 ریال برخلاف گزارشات قبلی در بانک مرکزی پادار نشده بود این موضوع اجرایی شدن طرح را با بن بست مواجه ساخته بود که با پیگیری حضوری و مکاتبه ای  و ایجاد ارتباط نهایتا ارز مذکور پادار گردید.

4.       بدهی از بابت نرخ بهره یک میلیون دلار از بانک ملی شعبه دبی از 4 درصد به 5/1 درصد به نفع سهامداران تقلیل داده شد.

5.    چون 80%سهام بنام سازمان همیاری ، 10% بنام شرکت سبلان سبز و 10% نیز بنام سهامداران مردمی بود مقرر شد سهامداران یعنی سازمان همیاری ، سبلان سبزو مردم شریف مشگین شهربه نسبت آورده خودشان سهام داشته باشند و از این طریق سهام مردم از 10% به 50% رسید.

6.    از طرفی میزان اشتغال زایی طرح حداکثر 7 نفر بود با عنایت به عدم وجود انگیزه لازم از نظر اشتغالزایی و نیز عدم وجود بازار مصرف مطمئن ادامه فالیت شرکت در راستای تولید کابل مسی نگرانی هیئت مدیره را دو چندان کرد و در نهایت برای اینکه سرمایه و سود سهامداران استیفا شود مقرر شد با فروش ماشین آلات خریداری شده نسبت به پرداخت اصل سرمایه و سود اقدام شود لذا با درج آگهی مزایده ماشین آلات به شرکت مس سرچشمه (شرکت دولتی) فروخته شد و اصل سرمایه سهامداران با 18% سود دوران خواب سرمایه پرداخت گردید.

اکتشاف معدن مس پروفیلی:

به دنبال ورود و عدم توفیق در اجرایی کردن واحد تولید مفتول مسی که دلایل آن بشرح فوق بیان شد از طریق سازمان توسعه معادن ایران موضوع مطالعه امکان وجود مس در اطراف روستاهای نیاز و صاحب دیوان را در برنامه قرار دادیم که مطالعه اکتشاف سطحی آن با کاوش و احداث چندین محل گمانه صورت گرفت و در پایان سال 84 نتیجه داد  بعد از ان عملیات اکتشاف عمقی به منظور سرمایه گذاری برای تبدیل و تولید مس با اختصاص پنج میلیون ریال آغاز شد که امید می رود در سال 87 با برآورد دقیق مس موجود نسبت به احداث کارخانه فرآورده های مسی نظیر مس سونگون اقدام شود.

/ 0 نظر / 7 بازدید